Звуки міста на карті Львова

На Майстерні досліджували звуки міста. Після польових досліджень за участю дітей зібрані матеріали нанесли на google-карту Львова, і відкрили її для перегляду: Як звучить місто.

Карту звуків Львова створили школярі разом з ГО «Львів — столиця ремесел» та PupZemli в рамках проекту «Як звучить твоє місто». А проект «Хатнєграння» перетворив звуки Львова на музику.

Схожі ідеї збирання міського аудіо виникли паралельно у двох аплікантів «Майстерні міста», розбіжності стосувались того, хто має збирати:  молоді музиканти чи школярі, які ніколи не приділяли звукам великої уваги. Врешті ідеї та зусилля вирішили об’єднати та залучити до польових аудіальних досліджень різних людей, а на виході ще й провести концерт.

Як записували звуки?

Проект розпочався з лекції композитора та викладача електро-акустичної музики Остапа Мануляка. Він розповів, що європейська культура занадто мало уваги приділяє аудіо, орієнтуючись більше на відео, проте звуки є не менш цікавими для дослідження і мають незрівнянний потенціал вихідного матеріалу для творів мистецтва. У відкритому просторі можна знайти безліч різноманітних вібрацій, і завдяки їм легко створити унікальну мелодію. Тож лектор спонукав молодих музикантів розвиватися саме цим шляхом замість того, щоб брати в руки гітару і складати пісні з двох акордів, яке це роблять мільйони людей в усьому світі. Також Мануляк показав технічні аспекти обробки аудіо: як в кілька кроків можна перетворити, скажімо, звук світлофора на музичну композицію.

В наступні дні учасники розділилися на шість груп, відповідно до шести районів Львова, і пішли «полювати» на цікаві звуки запропонованими кураторкою Оленою Малець маршрутами. Шлях груп обов’язково проходив по широкій шумній вулиці та зазирав у парк або сквер. І хоча, на перший погляд, всюди є одноманітні шуми, дослідники зауважили, що кожен той самий світлофор має свою унікальну мелодію.

Позначити звуки на плані міста дозволяє Google maps, де всі охочі можуть створити карту зі своїми об’єктами. Тож після польових досліджень зібрані матеріали нанесли на google-карту Львова, і відкрили її для перегляду: Як звучить місто

Фінальним акордом проекту став концерт від «Хатнєграння» з використанням записаних аудіо. Музику виконували: Андріян Веремієнко, Мирослав Трофимук, Тарас Шпот. Вокал — Дарина Туріна.

Мирослав Трофимук, учасник проекту «Хатнєграння»:

«Ми зазвичай не помічаємо звуки міста, бо звиклися з їх присутністю, з фоном, а в музичних композиціях на них можна акцентувати і вони з фону перетворюються в основний елемент композиції. Таким чином, міський простір допомагає нам створювати унікальні композиції, але це працює також дзеркально — нашою музикою ми, маю надію, знайомимо людей з містом, наче струшуємо з нього пилюку, освіжаємо ті звуки, які звучать буденно».

Авторка огляду: Йош