Презентація проекту «Сентиментальні предмети»

Ініціативна група «Йота» опитувала мешканців Підзамча, аби дізнатись, які речі вони зберігають, та які для них несуть особливу пам’ять.  

Таким чином можна скласти уявлення, яким має бути Підзамче  – місцем доброго сусідства і спільного життя.

Кожна річ має свою біографію в якій відлунюють великі історичні події, злами і трагедії, що змінили звичний спосіб життя, оточення і людські стосунки. Значення речам надають почуття їх власників, тих, кому вони потрібні та хто їх любить, прагне, хто за ними тужить. Так з’являються сентиментальні речі, збережені та передані, означені спогадами та історіями.

Проект передбачав опитування та запис відео-інтерв’ю, після чого були створені так звані «колекції» – маленькі книжечки, кожна з котрої присвячена одному предмету (наприклад ванна біля джерела Св. Марії, латунна ступка, тощо) та його власнику(ці). Ці історії дозволяють:

  • врятувати речі (людей) від забуття завдяки уяві, яку вона пробуджує, і завдяки оповіді, що пов’язана з пам’ятанням;
  • реабілітувати чутливість, віддану на поталу мелодрамно-серіальній культурі;
  • відкрити приватний вимір людського життя, роблячи його «звичайну» історію не менш цінною, ніж великі оповіді про долі держав;
  • змінити уявлення про місця, де мешкають люди зі своїми сентиментальними речами.

Ця колекція розповідає про Підзамче, замінюючи «велику» історію тихими розповідями про непомітні та значущі речі. Колекція, укладена з таких оповідей і речей, здатна представити минуле, пояснити сьогодення і можливо допомогти зрозуміти, яким має бути Підзамче  – місцем доброго сусідства і спільного життя.

Проект «Сентиментальні речі Підзамча. Колекція» є результатом співпраці Кафедри філософії мистецтва ЛНУ ім. І. Франка, Інституту культурознавства Вроцлавського університету і громадської ініціативи «Йота».

Над проектом працювали: Зоряна Рибчинська, Анна Хвиль, Віктор Багаєв, Олександр Брусенко, Людмила Задорожна, Юлія Когут, Наталя Петренко, Дана Пономаренко.

Особлива подяка: проф. Ренаті Таньчук (Вроцлавський університет).

Презентувала проект на Майстерні міста Зоряна Рибчинська. Проект став можливий завдяки підтримці Німецького товариства міжнародної співпраці (GIZ).