Екскурсії львівськими фасадами

В рамках цьогорічної Майстерні, велику кількість проектів та заходів реалізовувала команда проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова», зокрема екскурсії по львівських відреставрованих фасадах.

Мешканці надсилати запити на реставрацію, також місто пропонувало певні варіанти, а ми вже відбирали та здійснювали відповідні роботи, – зазначила вона. – Вартість реставрації кожного об’єкта залежала від кількості та складності виконаних робіт. До прикладу, вартість реставрації звичайного балкону у місті – 50-100 тисяч грн. Кошти використовували як GIZ, так і міста та самих мешканців».

У межах екскурсії вона зокрема, наголосила, що під час реставрації варто врахувати естетичний та технічний аспекти, а також принципи охорони історичних пам’яток. Зокрема, те, які матеріали використовували для оформлення фасадів та балконів будинків. «Саме автентичні варто використовувати і надалі, аби під час реставрації не пошкодити історичні пам’ятки. Також важливим елементом при реставрації є можливість відновлення вигляду будівлі», – зазначила Анна-Марі Роте.

Продемонструвала та розповіла про причини вдалих та невдалих реставрацій на прикладах. Зокрема, показала спотворений вигляд фасаду будинку у під’їзді на площі Ринок, 18 через здійснення робіт із гідроізоляції. Також невдало відреставрований фасад будинку на вул. Архівній, який перефарбовували кілька разів, у результаті чого він втратив автентичний вигляд та понищився, та фасад на вул. Вірменській, 13.

Представники німецького товариства міжнародного співробітництва «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова», що втілюється GIZ та профільними підрозділами ЛМР, за підтримки КУ Інститут міста, зауважили, що протягом 2009 – 2017 вдалося відреставрувати у Львові декілька сотень вікон, майже 100 вхідних брам, близько 60 балконів, 3 фасади будинків та облаштували понад 10 внутрішніх двориків.